Setkání s americkou soudkyní Sheilou M. Murphy

Kapacita: 80
Vstupné: zdarma

Setkání s americkou soudkyní Sheilou M. Murphy

V pátek 24. 11. 2017 nás navštíví americká soudkyně Sheila M. Murphy, se kterou si můžete v knihovně povykládat nejen o justici za Velkou louží.

Sheila M. Murphy

V současné době působí jako profesorka práv na škole The John Marshall Law School, kde je spoluředitelkou projektu Restorative Justice.

Vystudovala práva na DePaul University v Chicagu. Na počátku své kariéry zastávala úřad veřejného ochránce, později působila jako samostatný advokát. Podstatnou část své právní profese však strávila v soudní síni jako soudkyně Okresního soudu v Chicagu, kde se stala v roce 1992 první ženou zastávající funkci předsedy soudu pro oblast Markham. Svou dlouholetou prací přispěla ke zrušení trestu smrti ve státě Illinois a v roce 2014 obdžela od Asociace soudců státu Illinois cenu Lifetime Achievement Award za celoživotní úspěch ve své profesi.

Restorativní justice (nebo také obnovující spravedlnost) je koncept, který přináší do tradičního systému trestní justice nové způsoby řešení sociálních konfliktů, jako např. mediaci mezi pachatelem a obětí trestného činu za účelem smíření, skupinové mimosoudní projednávání drobných deliktů mladistvých pachatelů a nebo participace pachatele na odstranění následků trestného činu. Primárním cílem restorativní justice není přísné potrestání pachatele, nýbrž snaha o obnovu narušených hodnot a společenských vztahů, zejména odškodnění obětí trestných činů. Tento koncept je rozšířen zejména ve státech anglo-amerického práva, nicméně v posledních letech proniká i do právních řádů ostatních demokratických států.

Pořad je součástí projektu Kulturní a komunitní kurátoři Třinec. Jeho kurátorkou je Lucie Fremrová. Vstupné na akci je ZDARMA.

Plakát Setkání se soudkyní

<< Duben 2024 >>