Třinecké knihovnice zvítězily

Třinecké knihovnice zvítězily na celostátní přehlídce

Městská knihovna v Českém Těšíně hostila 10. a 11. dubna celostátní soutěžní přehlídku s názvem O knihovnických aktivitách (OKnA). Tématem letošního ročníku byly Báje a pověsti se zaměřením na 2. stupeň základních škol. V silné konkurenci uspěly knihovnice z Knihovny Třinec Klára Szturcová a Simona Kubišová, které poutavě zpracovaly severskou mytologii a život vikingů.

„Máme z toho obrovskou radost, protože konkurence byla velká a všichni byli výborní. I když bylo hodnocení poroty super a publikum nás ocenilo několikanásobným potleskem, tak abychom byly upřímné, nečekaly jsme to,“shodují se Klára Szturcová a Simona Kubišová a dodávají: „Je to velká motivace a nakopnutí do další práce pro celou Knihovnu pro děti i Mklub.“

Na soutěžní přehlídku OKnA se každoročně sjíždějí knihovníci z celé České republiky. Cílem je prezentovat a ocenit nejlepší programy pro děti a mládež, které by se měly stát zdrojem inspirace pro ostatní knihovny. Na předem daná témata připravují lekce, které prezentují pozvaným třídám z místních škol. Výkony knihovníků pak hodnotí odborná porota složená z knihovníků, pedagogů a psychologů. Součástí programu jsou také workshopy určené soutěžícím i divákům.

Knihovnické lekce patří ke klíčovým aktivitám třinecké knihovny. Jejich smyslem je totiž rozvoj čtenářských a informačních dovedností a knihovny jsou jedny z mála míst, kde mohou lidé rozvíjet nejen je, ale i kritické myšlení. Navíc jsou lekce mezi třineckými školáky a jejich učiteli oblíbené a vyhledávané. Jen v roce 2018 jich třinečtí knihovníci zvládli uskutečnit více než 400 a zúčastnilo se jich 8 500 dětí. Často vyjížděli i mimo Třinec, do okolních obcí a měst, kam si je zvaly základní, střední nebo mateřské školy.

Třinecké knihovnice zvítězily na celostátní přehlídce