Mezinárodní filmový festival o lidských právech v Třinci

26Březen
28Březen

Místo konání
Knihovna Třinec

Čas: 18:00
Kapacita: 80
Vstupné: 100Festival Jeden svět má novou podobu. Uvede fikční filmy, mění svůj název i vizuál

Jeden svět za čtvrtstoletí své existence ukázal, že zážitkem v kině cesta za poznáním okolního světa často jen začíná. Festival každoročně uvádí desítky dokumentárních filmů o lidských právech a jejich porušování, přináší autentické příběhy i nové úhly pohledu. Pro nadcházející ročník chystá hned několik novinek. Divákům a divačkám Jeden svět nově představí nadčasovou vizuální identitu a do programu zařadí i fikční snímky s lidskoprávní tematiku. V návaznosti na to také mění název, který má nově znění Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět. Dvacátý šestý ročník festivalu proběhne v Třinci ve dnech 26. – 28. března. V celém Česku se představí ve více než 40 městech.

V Třinci se můžete těšit na tyto filmy:

26. března v 18.00 Moje nová tvář

27. března v 17.00 Bílý anděl

27. března v 19.30 Jiříkovo vidění 

27. března ve 21.00 Venezuela: Země ztracených dětí

28. března v 16.30 Queendom

28. března v 19.00 Útěk z utopie

28. března ve 21.00 Kos v ostružiní

Základní vstupné: 100 Kč
Studenti a senioři: 60 Kč
ZTP + doprovod: 50 %

JS Knihovna Třinec 2024 PROGRAM OK WEB

Jeden svět loni oslavil pětadvacáté jubileum a za dobu své existence se rozrostl v největší filmový festival s tematikou lidských práv na světě. I ve svém druhém čtvrtstoletí chystá pro diváky a divačky přehlídku dokumentů, které hýbou společností, nebo pofilmové debaty s hosty z celého světa. Do roku 2024 vstupuje s několika novinkami.

Jednou z největších změn, které 26. ročník Jednoho světa přináší, je proměna vizuální identity festivalu. Ta se již nebude rok od roku měnit, jako tomu bylo doposud, ale získá nadčasovou podobu. Nový vizuál a logo tak budou Jeden svět provázet i v následujících letech. „Věříme, že je Jeden svět dostatečně etablovanou značkou zaměřenou na téma lidských práv a zaslouží si nadčasovou podobu. Přestože vizuální identita zůstane pro příští ročníky stejná, budeme nadále pokračovat v každoročních proměnách festivalové znělky. Na jejích úpravách chceme spolupracovat s předními umělci a umělkyněmi,“ přibližuje novinky ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

Nová vizuální identita včetně loga je inspirovaná původním logem Jednoho světa, s nímž se v roce 1999 festival zrodil. Tehdejší motiv v podobě Země ve spojení s běžícími lidskými figurkami nyní nahrazuje abstraktní motiv tvořený čtvercem protínaným kruhem.

Se změnou vizuální identity 26. ročníku Jednoho světa souvisí i opuštění konceptu ročníkových témat. Aktuální společenská témata však bude festival otevírat i nadále – především v dynamicky se proměňujících programových kategoriích.

Fikční filmy i změna názvu

Tematicky zůstanou hrané filmy ve stejném rámci jako zbytek programu a zaměří se na lidská práva. Fikční filmy tak budou spíše myšlenkově doplňovat dokumentární snímky v nesoutěžních tematických kategoriích. Počet promítaných dokumentů, které Jeden svět nabízí, však zůstane stejný, jako v předešlých dvou ročnících.

„Dokumenty i fikce dokážou pohnout diváky k akci tím, že ukazují důležitá témata, o kterých by se mělo diskutovat. Zároveň je trendem v rámci dokumentárních filmů používat fikční a hrané postupy pro zesílení účinku, které filmy na diváka mají. Proto už samotné striktní rozdělování filmů na dokumentární a hrané přestává na dnešním festivalovém trhu dávat smysl,“ vysvětluje Kamický. „Chceme se zaměřit na artovou hranou a festivalovou produkci, dát prostor titulům, které byly v českém prostředí přehlíženy, i uvádět hrané snímky ze zemí, kde není filmový průmysl tak rozvinutý jako v Evropě,“ dodává ředitel festivalu.

V návaznosti na začlenění fikčních snímků do festivalového programu přizpůsobí Jeden svět této změně i svůj oficiální název. Počínaje 26. ročníkem se název festivalu změní na Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět.

Kalendář

<< Červen 2024 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30